Buduję jaskinię, czyli jak z jasnego pokoju zrobić ciemny.

czarne tło w video
Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 27.11.2019

Białe ściany w pomieszczeniach są przekleństwem filmowców. Ciężko prawidłowo pokierować światło, które odbija się od wszystkich powierzchni. Naprawmy to!

Wprowadzając się do nowego domu nie przemyślałem jednej kwestii. Choć wiedziałem, że wreszcie mam przestrzeń aby zrobić sobie domowe studio, to chyba niedowierzałem że zacznie ono powoli powstawać i że w ogóle będę go potrzebował. Na szczęście chcę produkować co nieco video, więc krok po kroku dodaje pewne elementy do mojego domowego biura 🙂

Puste, białe ściany – wróg audio i video

Fakt że ściany są białe to nie jedyna przeszkoda. W moim pokoju ściany są dodatkowo puste. Nie ma tu żadnych regałów itp. Jest szafa z zasuwanymi drzwiami i komoda z szufladami. Do tego dwa biurka i tyle. Same twarde powierzchnie, które odbijają dźwięk.

Zatem jak widać problemem w nagrywaniu nie była tylko biel ale również pustość pomieszczenia.

Wygłuszenie pomieszczenia

Pierwotny plan zakładał poprawienie akustyki pomieszczenia. Kombinowałem, czytałem, uczyłem się. Okazuje się, że mój pomysł z wytapetowaniem ściany lub całego pokoju wcale nie jest taki “naj”, bo nie tak to działa.

Jeśli chodzi o poprawę akustyki, to na chwilę obecną widzę tylko jedno rozwiązanie. Wynajęcie firmy, która za parę stówek (po przedstawieniu jej dokładnego rozmieszczenia pokoju wraz ze źródłami dźwięku itp) przygotuje mi dokładne co gdzie powinienem wstawić.

Mój plan oczywiście miał drugie dno, ponieważ przy okazji takiego tapetowania chciałem mieć wybraną ścianę w ładne kolorowe wzorki. Idea była taka by część paneli akustycznych była czarna, a część czerwona (lub od biedy pomarańczowa).

Czarne tło fotograficzne

Robiąc krótki research dowiedziałem się jak wiele różnych teł jest dostępnych na rynku oraz jaką mają one charakterystykę.

Dla mnie poza zakryciem ściany istotne było też lekkie pochłanianie dźwięku, więc chciałem coś miękkiego. Z drugiej strony nie chciałem się bawić w małe materiały, które trzeba jeszcze łączyć ze sobą na ścianie itp. Co prawda duży kawał materiału jest trudniejszy w układaniu natomiast ta kwestia zeszła na drugi plan.

Po krótkich poszukiwaniach znalazłem materiał 3×6 metrów. Krótszy bok w tych materiałach jest wyposażony w przeszycie dzięki czemu można materiał zamocować na rurce by z niej zwisał i rozpościerał się również wzdłuż podłogi.

Moja idea była inna 😉 Znalazłem na Allegro materiał w okolicy 200 zł oraz powystawowy za 150 zł. Podczas pisania tego tekstu okazało się, że nowy materiał jest dostępny w tym samym sklepie za 159 zł 😉 aczkolwiek mojemu nic nie dolega. Jest czysty i bez skaz. Nie mam żadnych powiązań ze sklepem Eltec ani nie jest to reklama. Po prostu wyskoczył mi jako pierwszy gdy szukałem rozwiązania swojego problemu.

Co dalej?

Póki co kadr mi się podoba ale jest trochę nudny 😉 Kolejnym tanim krokiem wprowadzenie jakiegoś kolorowego światła i najprawdopodobniej zrobię to po kosztach diodami LED na pasku. Zobaczymy.

Drugą sprawą jest fakt, że i tak będę chciał zastosować trochę pułapek basowych i ogólnie zastanowić się nad akustyką tego pomieszczenia. Natomiast na to potrzebuję już trochę więcej finansów, więc to jest temat dopiero na rok 2020.

Będę relacjonował (choć nie za często) kolejne etapy budowy jaskini, a na ten moment się już żegnam 🙂

Miłego dnia!

Podobne artykuły…

Jak nagrywałem video w domu?

Jak nagrywałem video w domu?

Zaplecze moich produkcji Youtubowych. Tym razem pokazuje “kuchnię” tego co dzieje się w moim domowym studio. Nagranie zrealizowane za pomocą GoPro, więc jakość pozostawia wiele do życzenia 😉

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Czas to pieniądz, a ostatnimi czasy chcemy robić tak wiele rzeczy, że czas nam się mocno kurczy. Sytuacja ta powoduje, że wiele nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na dopieszczaniu poszczególnych elementów naszych produkcji video lub podcastów. Są jednak sposoby na szybką poprawę dźwięku.

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak zrobić czarne tło w filmie? Wady i zalety. - Marcin Hinz - Montaż i edycja podcastów, produkcja kursów online, montaż video - […] moich filmach do tej pory tło było całkowicie czarne. Kiedyś wrzuciłem film o tym jak budowałem owe tło natomiast dzisiaj…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)