Jak zrobić czarne tło w filmie? Wady i zalety.

jak zrobić czarne tło w filmie
Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 08.04.2020

W moich filmach do tej pory tło było całkowicie czarne. Kiedyś wrzuciłem film o tym jak budowałem owe tło natomiast dzisiaj pokażę na czym polega postprodukcja nagranego materiału by uzyskać czystą czerń.

Jak zrobić czarne tło?

Do nagranego na ciemnym tle video należy dodać pewne efekty w postprodukcji.

W Adobe Premiere nakładam efekt Lumetri Color i ustawiam parametr “Black” na wartości ujemne. Zwykle jest to coś z przedziału od -1 do -2. To załatwia wszystko aczkolwiek dla polepszenia wyglądu video dodaje również trochę kontrastu, poprawiam balans bieli i czasami dodam nieco saturacji, ponieważ jestem blady 😉

Całość najlepiej obejrzeć na powyższym video.

Zalety czarnego tła

100% czerni = brak szumów

Na ciemnych elementach filmów dość mocno dostrzegalne jest szumienie obrazu. Najpierw taki szum generuje matryca światłoczuła aparatu/telefonu/kamery, a potem taki efekt powstaje również w trakcie kompresji obrazu.

W przypadku osiągnięcia 100 procent czerni to zjawisko nie występuje ponieważ w pliku jest zapisane, że te elementy nie zawierają żadnych dodatkowych informacji tylko samą czerń.

Niecodzienny (mroczny?) wygląd

Większość filmów, które widzę obecnie są przekoloryzowane (lub bardzo pastelowe) i zdecydowanie jasne, pełne słońca. I nie chcę przez to powiedzieć, że są prześwietlone i za jasne 🙂

Po prostu ciemny i mroczny klimat jest rzadziej spotykany na YT, więc sobie taki wymyśliłem ¯_(ツ)_/¯

Czytelność napisów

Na takie czarne tło możemy wstawiać napisy nie przejmując się tłem. Tło jest czarne, więc każdy napis będzie na nim czytelny i wygodny do przeczytania.

Wady czarnego tła

Brak możliwości pokazywania ciemnych rzeczy (nie ubieraj ciemnej koszulki!)

Potęgowanie wybrzmiewania czarnego koloru w ramce video powoduje, że wszelkie pozostałe ciemne elementy również dostaną boost czerni. Dlatego jeśli założycz do nagrania czarną koszulkę, to będzie to wyglądało źle… za dużo tego czarnego 😉

Druga sprawa to cienie. Jeśli np. twoja głowa będzie oświetlona z jednej strony (tak jak na przykładzie video), to w momencie gdy na nieoświetlonej części głowy zacznie się robić cień, będzie on brzydko wyglądał. Z jednej strony może on zacząć śnieżyć (szum opisywany nieco wcześniej), a z drugiej strony ten cień będzie wyjałowiony z kolorów.

Nudny? kadr

Niektórzy uważają (i słusznie), że tło powinno żyć. W filmowaniu mówi się o planach i w przypadku tego video plan jest tylko jeden, a mogły by być 3 (roślinka na przodzie biurka, mówiąca osoba, tło z “książkami” ;)).

Nie mówię, że tak jak robię jest najlepiej, natomiast pokazuje jaki był mój świadomy wybór i jak doszedłem do efektu finalnego 🙂

Podobne artykuły…

Jak nagrywałem video w domu?

Jak nagrywałem video w domu?

Zaplecze moich produkcji Youtubowych. Tym razem pokazuje “kuchnię” tego co dzieje się w moim domowym studio. Nagranie zrealizowane za pomocą GoPro, więc jakość pozostawia wiele do życzenia 😉

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Czas to pieniądz, a ostatnimi czasy chcemy robić tak wiele rzeczy, że czas nam się mocno kurczy. Sytuacja ta powoduje, że wiele nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na dopieszczaniu poszczególnych elementów naszych produkcji video lub podcastów. Są jednak sposoby na szybką poprawę dźwięku.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)