Produkcja i edycja podcastów 1

Cześć,

Jeśli jesteś na tej stronie to znaczy, że chcesz wystartować z własnym podcastem i nie do końca wiesz jak się za to zabrać. A może masz już własną audycję ale szukasz kogoś kto zdejmie z Ciebie ciężar związany z jej edycją oraz przygotowaniem do publikacji? Mogę pomóc Ci na każdym etapie produkcji. Moja oferta znajduje się na końcu tej strony.


1. Pierwsze kroki (start podcastu)

a) Zakup sprzętu do nagrywania

W zależności od posiadanego sprzętu, formuły podcastu, który chcesz tworzyć oraz budżetu, jestem w stanie zaproponować zakup odpowiednich urządzeń, by zachować jak najlepszy dźwięk przy ograniczonym poziomie kosztów.

Zadając pytania o sprzęt musisz wiedzieć w jaki sposób będziesz nagrywać odcinki audycji. Zwykle osoby chcą próbować różnych form, by zaskakiwać słuchaczy ciekawymi materiałami. Mogą to być wywiady lub tzw. solo show czyli nagrania, w których jedynym mówiącym jesteś Ty. W przypadku wywiadów warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • czy nagrywać będziemy widząc się na żywo z daną osobą czy przez internet?
  • jeśli będziemy widzieć się na żywo, to czy to my będziemy dojeżdżać czy osoba dojedzie do nas?
  • w związku z powyższym czy nasz sprzęt powinien być mobilny czy nie… a jeśli nie, to czy na pewno mamy miejsce w mieszkaniu, w którym sprzęt nie będzie przeszkadzał?
  • czy w trakcie wywiadu będziemy rozmawiali z jedną osobą czy z dwoma lub więcej? W tym przypadku najlepiej by każdy miał własny mikrofon ale w momencie gdy mamy do czynienia z ciągle przekrzykującymi się goścmi 😉 warto rozważyć wymuszenie dzielenia się jednym mikrofonem przez gości naszego podcastu. 🙂

Gdy zakupisz sprzęt chętnie pomogę ci wszystko ustawić oraz przesłucham próbne nagrania. Lubię poznawać efekty pracy konkretnych osób na różnych ustawieniach sprzętu i oprogramowania. Dzięki temu moje doświadczenie również wzbogaca się o kolejne przypadki. 🙂 Lubię się uczyć, bo taka nauka pozwala mi lepiej wykonywać późniejszą pracę.

b) Konsultacje w sprawie wystartowania z podcastem

Większość osób, które się do mnie zgłaszają jest przytłoczonych ilością rzeczy do zrobienia przed rozpoczęciem podcastowania. Kwestie techniczne są dla nich równie wielką niewiadomą. Prawda jest taka, że większość czasu pochłania obmyślenie i przegadanie (z kimś lub z samym sobą) wizji dotyczącej tego co będzie nadawane w podcaście. Aspekty techniczne zajmują niewiele czasu o ile ktoś poprowadzi nas za rękę.

Jeśli chcesz podzielić się ze mną własnymi planami i pomysłami, to zapraszam do kontaktu. Staram się odpowiadać na każdą wiadomość.

c) Grafika podcastu (artwork)

Jeśli nie masz i nie potrafisz zrobić grafiki podcastu to mogę ci w tym pomóc. Jeśli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, pamiętaj o kilku zasadach:

  • okładka powinna mieć wymiary 3000 x 3000 pikseli
  • format pliku z okładką musi być .png lub .jpg, barwy RGB
  • mimo dużych rozmiarów okładki (3000 x 3000 px) okładka pokazywana jest zwykle w małych rozmiarach. Projektując okładkę zwróć uwagę na to by była czytelna gdy pomniejszysz ją do kwadratu o boku, np. 3 cm.
  • sprawdzając okładkę warto włączyć aplikację iTunes i umieścić własną grafikę podcastu wśród pozostałych. Da to obraz jak będzie prezentować się ona w tłumie innych audycji.

UWAGA: Cały proces wystartowania z podcastem zapisałem w postaci jednej, rozbudowanej checklisty. Znajduje się ona pod poniższym linkiem. Możesz ją zapisać w swoim Nozbe (aplikacja, której używam do zarządzania wszystkimi moimi projektami: służbowymi i prywatnymi) lub wydrukować do pliku pdf.

CHECKLISTA: Start podcastu (w tworzeniu)


2. Edycja audio

Edycja surowych nagrań jest główną częścią procesu postprodukcji. Praca przy postprodukcji audio to odpowiednia obróbka plików, by głos brzmiał lepiej i czytelniej dla słuchacza. Z jednej strony oznacza to pozbywanie się szumów, przepuszczanie nagrań przez equalizer oraz kompresor. Z drugiej strony to wycinanie pomyłek, dźwięków typu “yyy”, “eee” itp. Przestrzegam jednak przed zbyt agresynym cięciem materiału. Chwile do namysłu, krótkie zawieszenia wypowiedzi czy małe pomyłki są naturalne. Dlatego słuchając powierzonego mi materiału dbam o to, by brzmiał dynamicznie ale przede wszystkim naturalnie. Nie jesteśmy robotami i nie chcemy być tak odbierani przez naszych słuchaczy. 😉

Po akceptacji finalnego pliku moja praca się nie kończy. Na sam koniec dodaje jeszcze do pliku mp3 metadane (takie jak tytuł odcinka, autor, adres bloga oraz okładka). Dzięki temu w przypadku gdy ktoś ściągnie twój podcast jako plik mp3 na swój komputer, nagranie będzie się o wiele lepiej prezentować w odwarzaczu plików.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pracy z dźwiękiem zapraszam cię do materiałów publikowanych na moim videoblogu (w przygotowaniu).

3. Usługi dodatkowe

a) Notatki z podcastu

Za najbardziej popularnymi podcasterami na świecie i w Polsce poszła moda na robienie notatek z podcastów. Dzięki nim w zwięzłej formie można podać informacje o odcinku w blogpoście. Takie notatki z jednej strony pozwalaja odbiorcy na przejrzenie czy dany odcinek go zaciekawi, a z drugiej strony pomaga w pozycjonowaniu się strony z podcastem w wyszukiwarkach internetowych. Poza tym dodaje do blogposta nieco jakości poprzez dodatkową, usegregowaną w bullet-pointy treść.

Jeśli twój czas jest ograniczony, a chcesz tworzyć podcast wraz z tego typu materiałami i zależy ci na ich jakości, to mogę je dla Ciebie stworzyć. Po edycji pliku przesłuchuję go jeszcze raz by wyłowić wszelkie informacje, które mogą zaciekawić finalnego odbiorcę audycji.

b) Przygotowanie do publikacji

Nie wszyscy chcą uczestniczyć w procesie powstawania odcinka podcastu od deski do deski. Niektórzy chcą oddelegować jak najwięcej nudnej, powtarzającej się roboty. 😉 Jeśli należych do tych osób, to mogę zająć się również takimi kwestiami jak stworzenie draftu blogposta na WordPressie, wraz z wstępnymi ustawieniami, wrzucić plik mp3 na serwer, podpiąć go pod blogposta itd. Finalnie po nagraniu odcinka twojego podcastu pozostanie ci przejrzenie blogposta oraz dopisanie czegoś “od siebie” np. na jego początku… oraz kliknięcie “publikuj”. 🙂

c) Transkrypcja

Transkrypt to spisana treść podcastu. Niektórzy wolą czytać zamiast słuchać. Kolejnym powodem by spisywać swoje podasty jest kwestia SEO. Jeśli tworzysz profejonalną audycję i zależy tobie na wszystkich detalach, które pomagają odnieść sukces, to pewie będziesz chciał podpinać transkrypty z rozmów i monologów do swoich blogpostów.

Na koniec

Jeśli chcesz się skontaktować ze mną w sprawie pomocy, powyższy tekst powinien rzucić światło na to o co możesz pytać. O wiele łatwiej i skuteczniej będziemy się komunikować jeśli obie strony będą wstępnie wiedziały czego potrzebują i jaka jest idea podcastu, nad którym będziemy pracować. 🙂

Zapraszam do kontaktu.

Ceny

Edycja powierzonego materiału:

Długość nagrania Cena
~ 30 minut 150 zł netto
~ 45 minut 200 zł netto
~ 60 minut 250 zł netto
każde dodatkowe 15′ nagrania + 50 zł netto
wersja video ze statycznym slajdem + 50 zł netto
wersja video z nagraniem prowadzących + 50% do ceny za montaż

Usługi dodatkowe:

Usługa Cena
Wykonanie notatek do odcinka (poruszane tematy, linki) 50 pln netto / 30 minut nagrania
Przygotowanie do publikacji (upload na platformę) 50 pln netto
Transkrypt nagrania w języku polskim 9 pln netto/1800 zzs*
Transkrypt nagrania w języku angielskim 13 pln netto/1800 zzs*

Możliwe jest również tłumaczenie transkryptu pl-eng oraz eng-pl. W takich przypadkach proszę o kontakt.

Przykład: 45-minutowe nagranie wraz z notatkami, uploadem pliku mp3 i przygotowaniem do publikacji to koszt 350 zł netto. (montaż 200 + notatki 100 + przygotowanie do publikacji 50)

*zzs – znaków ze spacjami

Godzina nagrania to zwykle około 50 tys znaków ze spacjami.

itunes artworks

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)