Jak najłatwiej nagrać audio do podcastu (instrukcja dla nietechnicznego gościa)

Dość często dostaje materiały audio do montowania, w których jedna ze ścieżek jest bardzo słabej jakości. To standard gdy nagrywamy wywiad przez internet. Rozwiązaniem tego problemu jest poproszenie naszego gościa o nagranie własnego wokalu lokalnie, tj. przez niego samego. I tutaj zaczynają się często problemy, bo dana osoba nie wie jak to zrobić. Dlatego też nagrałem tę instrukcję.

Wersja prosta: telefon i słuchawki

Aby nagrać audio po swojej stronie wystarczy nam telefon i słuchawki.

Słuchawki podpinamy do komputera aby dźwięk osoby, z którą rozmawiamy nie wydobywał się z głośników komputera tylko trafiał do naszych uszu poprzez słuchawki.

Telefon kładziemy na czymś miękkim (na przykład złożona koszulka) i kładziemy przed nami tak by zestaw koszulka+telefon był jak najbliżej naszych ust. Przy okazji warto zwrócić uwagę, by nie ustawiać telefonu zbyt blisko komputera, ponieważ wiatraki w laptopie potrafią wprowadzić głośny hałas do nagrania.

Na telefonie odpalamy aplikację dyktafonu (wbudowana w każdy system operacyjny). Fajną alternatywną dla systemu iOS jest aplikacja RØDE Reporter.

Gdy dogadamy się z prowadzącym podcast, że mamy włączyć nagrywanie, włączamy w telefonie tryb samolotowy, odpalamy aplikację i włączamy nagrywanie. Potem pozostaje nam pobyć chwilę w ciszy, by telefon zarejestrował szum pomieszczenia i możemy zacząć rozmowę z drugą osobą.

Wersja pro: mikrofon na USB

Jeśli mamy bardzo tani i kiepski mikrofon, to audio z tej metody może być gorsze niż z telefonu – różnie bywa. Zakładam jednak, że nasz mikrofon nie kosztował kilkadziesiąt złotych.

Dla naszych potrzeb będziemy potrzebowali program Audacity. Będziemy w nim realizować nagranie i zapisywać to co się nagrało do pliku .wav.

Jeśli masz komputer z systemem macOS (zamiast np. Windowsa), to możesz odpalić QuickTime Player i z górnego menu wybrać File -> New Audio Recording. Wtedy naciskasz na strzałkę w dół obok przycisku Record i wybierasz urządzenie, z którego ma być zbierany dźwięk do nagrania. Finalnie naciskasz record i rejestrujesz dźwięk, a po wszystkim zapisujesz nagranie jako plik i wysyłasz drugiej osobie.

Jak najłatwiej nagrać audio do podcastu (instrukcja dla nietechnicznego gościa) 1

Wracając do opcji z Audacity. Z całego poniższego menu będą nam potrzebne tylko dwa miejsca. Pierwsze to menu rozwijane przy ikonce z mikrofonem. Tam wybieramy urządzenie, które będzie zbierało dźwięk. Po wyborze dobrego urządzenia klikamy przycisk Record (czerwona kropka) i nagranie już leci.

Jak najłatwiej nagrać audio do podcastu (instrukcja dla nietechnicznego gościa) 2

Istotną kwestią w trakcie wyboru urządzenia do nagrywania jest test potwierdzający że wybraliśmy odpowiednie urządzenie. Warto choćby na początku nagrania postukać w stojący przed nami mikrofon. Jeśli uderzenia będą widoczne na wykresie rejestrowanego dźwięku to znaczy, że spokojnie możemy przystąpić do nagranie.

Na końcu oczywiście klikamy przycisk Stop i klikamy File -> Export audio i tam wpisujemy nazwę pliku, wybieramy format WAV (Microsoft) 32-bit i klikamy Save.

Zapisany plik przesyłamy oczywiście do naszego rozmówcy 🙂

Podobne artykuły…

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.