Jak najłatwiej nagrać audio do podcastu (instrukcja dla nietechnicznego gościa)

jak najłatwiej nagrać audio do podcastu
Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 11.03.2020

Dość często dostaje materiały audio do montowania, w których jedna ze ścieżek jest bardzo słabej jakości. To standard gdy nagrywamy wywiad przez internet. Rozwiązaniem tego problemu jest poproszenie naszego gościa o nagranie własnego wokalu lokalnie, tj. przez niego samego. I tutaj zaczynają się często problemy, bo dana osoba nie wie jak to zrobić. Dlatego też nagrałem tę instrukcję.

Wersja prosta: telefon i słuchawki

Aby nagrać audio po swojej stronie wystarczy nam telefon i słuchawki.

Słuchawki podpinamy do komputera aby dźwięk osoby, z którą rozmawiamy nie wydobywał się z głośników komputera tylko trafiał do naszych uszu poprzez słuchawki.

Telefon kładziemy na czymś miękkim (na przykład złożona koszulka) i kładziemy przed nami tak by zestaw koszulka+telefon był jak najbliżej naszych ust. Przy okazji warto zwrócić uwagę, by nie ustawiać telefonu zbyt blisko komputera, ponieważ wiatraki w laptopie potrafią wprowadzić głośny hałas do nagrania.

Na telefonie odpalamy aplikację dyktafonu (wbudowana w każdy system operacyjny). Fajną alternatywną dla systemu iOS jest aplikacja RØDE Reporter.

Gdy dogadamy się z prowadzącym podcast, że mamy włączyć nagrywanie, włączamy w telefonie tryb samolotowy, odpalamy aplikację i włączamy nagrywanie. Potem pozostaje nam pobyć chwilę w ciszy, by telefon zarejestrował szum pomieszczenia i możemy zacząć rozmowę z drugą osobą.

Wersja pro: mikrofon na USB

Jeśli mamy bardzo tani i kiepski mikrofon, to audio z tej metody może być gorsze niż z telefonu – różnie bywa. Zakładam jednak, że nasz mikrofon nie kosztował kilkadziesiąt złotych.

Dla naszych potrzeb będziemy potrzebowali program Audacity. Będziemy w nim realizować nagranie i zapisywać to co się nagrało do pliku .wav.

Jeśli masz komputer z systemem macOS (zamiast np. Windowsa), to możesz odpalić QuickTime Player i z górnego menu wybrać File -> New Audio Recording. Wtedy naciskasz na strzałkę w dół obok przycisku Record i wybierasz urządzenie, z którego ma być zbierany dźwięk do nagrania. Finalnie naciskasz record i rejestrujesz dźwięk, a po wszystkim zapisujesz nagranie jako plik i wysyłasz drugiej osobie.

Jak najłatwiej nagrać audio do podcastu (instrukcja dla nietechnicznego gościa) 1

Wracając do opcji z Audacity. Z całego poniższego menu będą nam potrzebne tylko dwa miejsca. Pierwsze to menu rozwijane przy ikonce z mikrofonem. Tam wybieramy urządzenie, które będzie zbierało dźwięk. Po wyborze dobrego urządzenia klikamy przycisk Record (czerwona kropka) i nagranie już leci.

Jak najłatwiej nagrać audio do podcastu (instrukcja dla nietechnicznego gościa) 2

Istotną kwestią w trakcie wyboru urządzenia do nagrywania jest test potwierdzający że wybraliśmy odpowiednie urządzenie. Warto choćby na początku nagrania postukać w stojący przed nami mikrofon. Jeśli uderzenia będą widoczne na wykresie rejestrowanego dźwięku to znaczy, że spokojnie możemy przystąpić do nagranie.

Na końcu oczywiście klikamy przycisk Stop i klikamy File -> Export audio i tam wpisujemy nazwę pliku, wybieramy format WAV (Microsoft) 32-bit i klikamy Save.

Zapisany plik przesyłamy oczywiście do naszego rozmówcy 🙂

Podobne artykuły…

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Czas to pieniądz, a ostatnimi czasy chcemy robić tak wiele rzeczy, że czas nam się mocno kurczy. Sytuacja ta powoduje, że wiele nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na dopieszczaniu poszczególnych elementów naszych produkcji video lub podcastów. Są jednak sposoby na szybką poprawę dźwięku.

Jaki potrzebuje sprzęt do nagrywania podcastu?

Jaki potrzebuje sprzęt do nagrywania podcastu?

Jakie urządzenia potrzebujesz, by nagrywać podcast? Co po kolei kupować gdy zbierasz sprzęt? Co warto kupić na początku, a z czym można zaczekać? No i najważniejsze: na co zwracać uwagę dobierając poszczególne elementy twojego podcastowego zestawu?

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)