Jak ustawić kadr przy gadającej głowie – tips and tricks

jak ustawić kadr przy gadającej głowie - tips and tricks
Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 22.04.2020

W jaki sposób nagrać prawidłowo “gadającą głowę”? Na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze błędy przy nagraniach jednej lub paru osób.

Głowa w centrum kadru

Ten błąd bierze się chyba z fotografii. Nie umiem tego inaczej wytłumaczyć ale czasami osoby nagrywające siebie trzymają swoją twarz w centrum kadru. O ile nasza facjata rozsadza kadr i go wypełnia to oczywiście jest ok 😉 natomiast jeśli zajmujemy tylko część kadru, to bardziej powinniśmy patrzeć na ilość miejsca nad głową niż na to czy jesteśmy w środku.

Oczywiście nie powinniśmy ucinać sobie kawałka głowy natomiast zwróćmy uwagę na przykład w powyższym filmie aby zobaczyć jakie są prawidłowe proporcje.

Ucinamy nogi (lub inny śmietnik w pomieszczeniu, który jest poniżej pasa)

Sytuacja bardzo częsta. Nagrywamy w różnych miejscach i chcemy aby nasz kadr był wypełniony tym co istotne.

W przypadku gdy w kadrze jest jedna osoba, to łatwo zrobić takie nagranie, w którym nic nie musimy na siłę ucinać. Problem się robi gdy chcemy nagrać szeroki kąt z kilkoma osobami.

W takim wypadku kamera się oddala aby objąć osoby ustawione od prawej do lewej strony. Przy okazji oddalania kamery oczywiście odsłaniamy to co na górze i dole kadru.

Standardowe proporcje filmu to 16:9 ale nic nie stoi na przeszkodzie byśmy zrobili sztucznie swoją wersję. W produkcji filmów stosuje się bardziej panoramiczne proporcje ale w video internetowym jest to rzadkość.

Jak zatem przygotować film według własnego “standardu”? Bierzemy nasz film i robimy crop, tj. kadrujemy ujęcie ucinając jego dolną i górną część do momentu, w którym będziemy zadowoleni. Możemy z jednej strony uciąć mniej a z drugiej więcej, natomiast pamiętajmy aby po takiej czynności przesunąć ramkę video z powrotem na środek tak by powstałe czarne paski na górze i dole były mniej więcej równe.

Nie tniemy kadru na przegubach

Tego dowiedziałem się w szkole filmowej. Otóż jest to uznawane jako błąd i w niektórych szczególnych przypadkach faktycznie wygląda źle. Niby wszystko jest ok ale coś nam nie gra.

Problem najczęściej występuje w przypadku gdy nagrywamy gadającą głowę i dół kadru kończy się na wysokości zgięcia łokcia. W takim wypadku lepiej oddalić nieco kamerę i uciąć naszą sylwetkę na wysokości pempka (przy okazji, jeśli kadr kończy się w pasie, a mamy założoną luźna koszulkę, która zasłania linię paska, to wizualnie nie będzie się gryzło). Dzięki temu uzyskamy również możliwość gestykulacji na filmie.

Drugi moment, w którym najbardziej widać ten błąd to nagrywanie całej sylwetki człowieka… no prawie całej.

Jeśli utniemy taki kadr dokładnie na wysokości kolan lub dokładnie w kostce, to zauważymy, że w takiej ramce coś nie gra.

Nogi na pierwszym planie

Szeroki obiektyw + nogi bliżej obiektywu niż głowa = problem.

W takim przypadku jak powyżej mamy ogromne nogi oraz malutką głowę. Proporcje na video są nienaturalne i oko oglądającego krwawi 😉

Rozwiązaniem tego problemu jest np. ustawienie się bokiem do kamery. Dzięki temu zarówno nasze kolana jak i twarz będą w tej samej odległości od kamery. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

Moim zdaniem lepiej jest przygotować sobie wysokie krzesło aby nasza sylwetka była bardziej wyprostowana. W takim wypadku nadal mamy wygodną i luźną pozycję ale nie wyrzucamy nóg do przodu.

Odcięcie kadru stołem

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest usadowienie siebie i gościa przy stole. W ten sposób niezależnie czy obrócimy się do kamery czy twarzą do gościa (i bokiem do kamery), to wszystkie proporcje się zgadzają oraz nie pokazujemy śmietnika na dole kadru 😉

Zwróć tylko uwagę by stół nie zajmował połowy kadru. Myślę że wartość ok. ¼ kadru zajmowanego będzie bardziej odpowiednia. W ten sposób każdy zorientuje się że siedzisz (siedzicie) przy stole, a nie że ktoś zapomniał usunąć coś z widoku kamery.

Podobne artykuły…

Jak nagrywałem video w domu?

Jak nagrywałem video w domu?

Zaplecze moich produkcji Youtubowych. Tym razem pokazuje “kuchnię” tego co dzieje się w moim domowym studio. Nagranie zrealizowane za pomocą GoPro, więc jakość pozostawia wiele do życzenia 😉

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Czas to pieniądz, a ostatnimi czasy chcemy robić tak wiele rzeczy, że czas nam się mocno kurczy. Sytuacja ta powoduje, że wiele nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na dopieszczaniu poszczególnych elementów naszych produkcji video lub podcastów. Są jednak sposoby na szybką poprawę dźwięku.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)