Instrukcja obchodzenia się z mikrofonem podczas nagrania

Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 12.02.2020

Jak zachowywać się przed mikrofonem aby w nagranym audio nie było niepotrzebnych hałasów #NajczęstszeBłędy

Jeśli masz w planach nagrywanie podcastu z osobą, która nigdy dotąd nie nagrywała nic do internetu, to podrzuć jej link do tego materiału.

Mikrofony to bardzo czułe urządzenia, który wyczuwa drobne podmuchy z naszych ust i zamienia je w dźwięk. Niestety z tego samego powodu mikrofony są bardzo czułe na wszelkie drgania i urządzenia w powierzchnie z którymi są połączone.

Im bliżej mikrofonu uderzamy tym bardziej nieznośne są hałasy, które dostają się do naszego nagrania.

“Połączenie” z mikrofonem, o którym mówię jest dość luźnym pojęciem. Jeśli mikrofon jest umieszczony w statywie, a statyw stoi na stole to uderzenie w stół powoduje przeniesienie drgań na mikrofon. Nawet kopnięcie w ziemie może generować nie tylko hałas ale również drgania, które mikrofon przełoży na dźwięk.

Dlatego warto uważać na to jak zachowujemy się podczas nagrania. Nie stukajmy w nic, kubki z napojami odkładajmy bardzo uważnie i najlepiej w trakcie krótkich przerw w nagraniu.

Podobny problem może być ze skrzypiącym fotelem/krzesłem. To drugi z najczęstszych problemów z jakimi się spotykam. Jeśli my słyszymy że coś skrzypi, to mikrofon na pewno to wyłapie. Jeśli dany fotel skrzypi podczas ruszania się, a nie ma opcji by usiąść jakoś inaczej, to jedynym rozwiązaniem jest po prostu nieruszanie się w trakcie gdy nagrywamy podcast 🙂

Wszelkie problemy są wzmocnione w momencie gdy nagrywamy audio na dyktafon w telefonie, który leży na biurku przy którym siedzimy.

Podobne artykuły…

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Czas to pieniądz, a ostatnimi czasy chcemy robić tak wiele rzeczy, że czas nam się mocno kurczy. Sytuacja ta powoduje, że wiele nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na dopieszczaniu poszczególnych elementów naszych produkcji video lub podcastów. Są jednak sposoby na szybką poprawę dźwięku.

Jaki potrzebuje sprzęt do nagrywania podcastu?

Jaki potrzebuje sprzęt do nagrywania podcastu?

Jakie urządzenia potrzebujesz, by nagrywać podcast? Co po kolei kupować gdy zbierasz sprzęt? Co warto kupić na początku, a z czym można zaczekać? No i najważniejsze: na co zwracać uwagę dobierając poszczególne elementy twojego podcastowego zestawu?

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)