Instrukcja obchodzenia się z mikrofonem podczas nagrania

Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 12.02.2020

Jak zachowywać się przed mikrofonem aby w nagranym audio nie było niepotrzebnych hałasów #NajczęstszeBłędy

Jeśli masz w planach nagrywanie podcastu z osobą, która nigdy dotąd nie nagrywała nic do internetu, to podrzuć jej link do tego materiału.

Mikrofony to bardzo czułe urządzenia, który wyczuwa drobne podmuchy z naszych ust i zamienia je w dźwięk. Niestety z tego samego powodu mikrofony są bardzo czułe na wszelkie drgania i urządzenia w powierzchnie z którymi są połączone.

Im bliżej mikrofonu uderzamy tym bardziej nieznośne są hałasy, które dostają się do naszego nagrania.

“Połączenie” z mikrofonem, o którym mówię jest dość luźnym pojęciem. Jeśli mikrofon jest umieszczony w statywie, a statyw stoi na stole to uderzenie w stół powoduje przeniesienie drgań na mikrofon. Nawet kopnięcie w ziemie może generować nie tylko hałas ale również drgania, które mikrofon przełoży na dźwięk.

Dlatego warto uważać na to jak zachowujemy się podczas nagrania. Nie stukajmy w nic, kubki z napojami odkładajmy bardzo uważnie i najlepiej w trakcie krótkich przerw w nagraniu.

Podobny problem może być ze skrzypiącym fotelem/krzesłem. To drugi z najczęstszych problemów z jakimi się spotykam. Jeśli my słyszymy że coś skrzypi, to mikrofon na pewno to wyłapie. Jeśli dany fotel skrzypi podczas ruszania się, a nie ma opcji by usiąść jakoś inaczej, to jedynym rozwiązaniem jest po prostu nieruszanie się w trakcie gdy nagrywamy podcast 🙂

Wszelkie problemy są wzmocnione w momencie gdy nagrywamy audio na dyktafon w telefonie, który leży na biurku przy którym siedzimy.

Podobne artykuły…

Jak wyciąć pomyłkę w środku zdania?

Jak wyciąć pomyłkę w środku zdania?

Nagrywając podcast mylimy się. Im mniejsze doświadczenie tym pomyłek jest więcej. Czasami zamiast powtórzyć całe zdanie stajemy przed wyzwaniem, by jedną część wypowiedzi wziąć z jednego podejścia, a drugą cześć z kolejnej próby wypowiedzenia jakiejś kwestii.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)