Jak zrobić jingla do podcastu niezależnie od użytej muzyki?

Prowadzę podcast o sportach wytrzymałościowych w kontekście życia i kariery zawodowej. Zawodowo zajmuje się produkcją i edycją materiałów video (klipy reklamowe, konferencje, kursy online) oraz audio (podcasty, audiobooki). Dodatkowo uczę o tym czym zajmuje się na co dzień.

Opublikowano: 30.10.2019

Znalazłeś utwór, który chcesz wykorzystać do udźwiękowienia podcastu. W trakcie cięcia muzyki i dopasowania do wokalu okazuje się, że całość brzmi źle.

Powyższy problem dotyczy wielu osób. Ciężko jest bowiem znaleźć utwór, który z jednej strony nam się spodoba (właściwie to już jest bardzo trudne ;)), a z drugiej strony będzie miał długość dopasowaną do czasu trwania naszego intro.

Jeśli dodamy do tego fakt, że poza muzyką chcielibyśmy mieć również jingla, który kojarzy się z wybranym kawałkiem, otrzymujemy mission impossible.

A może jednak nie?

Jak znaleźć muzykę do podcastu?

Istnieje wiele banków muzyki.

Jedne oferują model subskrypcyjny jak chociażby Artlist czy Epidemic Sound. Dzięki nim mamy dostęp do wielu utworów w jednej cenie w zamian za miesięczny lub roczny abonament. W przypadku gdy potrzebujemy tylko jednego utworu nie jest to najlepsza opcja.

Można też kupować pojedyncze utwory lub paczki utworów. Osobiście najczęściej korzystałem z Audiojungle.net.

Jeśli miałbym dać jedną radę dotyczącą szukania muzyki, to napisał bym tak: z rozwijanego menu wybierz “Music/Music Packs/Music Kits”, a następnie “Popular items”.

Z jednej strony dostaniesz spis najczęściej kupowanych utworów, co powoduje, że szansa spotkania w innym internetowym tworze tej samej muzyki jest większa.

Z drugiej strony na znalezienie muzyki prawdopodobnie poświęcisz 30 minut zamiast tygodnia 😉

Na koniec napiszę, że w sekcji “Music Kits” masz szansę (choć niewielką) upolować zestaw składający się z utworu w różnych wersjach, w tym w opcji pozwalającej na użycie jej jako jingla.

Muzyka do intro w podcaście

Film, który nagrałem i umieściłem na górze tego wpisu pokazuje jak można zakończyć utwór w dowolnym momencie, produkując na jego końcu echo końcówki utworu. Nie pokazałem jak można ciąć muzykę w bit, by całościowo ją skrócić. Być może pojawi się to w jednym z następnych wpisów 🙂

Tworzenie takiego echa jest banalnie proste o ile zna się sposób działania używanego programu. Najlepiej ilustruje to sposób, w jaki dodałem echo w Adobe Premiere.

Na początku trzeba znaleźć rytm muzyki, tak by móc wyciąć kawałek utworu, który sam w sobie brzmi jako jakaś całość. Jeśli utwór ma jakieś tempo i potrafimy je wystukać tupiąc nogą lub uderzając palcem o biurko, to taki wycinek powinien mieć długość np. 4, 8 czy 16 uderzeń.

Powinniśmy być też czujni i słyszeć kiedy rozpoczyna się kolejna 8-uderzeniowa fraza tak by nasz wycinek nie zawierał trzech uderzeń z jednej “frazy” i 5 uderzeń z kolejnej.

Ciężko to wytłumaczyć w formie tekstowej, zrozumiałem dla każdego, natomiast gdy przesłuchasz źle wycięty fragment powinieneś usłyszeć, że coś jest nie tak 😉

No to jak zrobić tego jingla?

Kończąc, napiszę w punktach krótką instrukcję:

  • mamy na linii czasu nasz wycięty kawałek utworu
  • kopiujemy go w dalszą część linii czasu (option/alt + click drag&drop)
  • z pierwszego klipu robimy “nested sequence” (prawoklik na klipie i “nest”)
  • drugi klip skracamy o jeden bit i nakładamy na początek pierwszego klipu. Mamy teraz taką sytuację że na linii czasu widnieje nasz wycięty kawałek muzyki, który na samym końcu zmienia się w zagnieżdżoną (nested) sekwencje
  • wchodzimy w “nested sequence”
  • dodajemy black video na ścieżkę video i wydłużamy je tak by wystawało dalej niż nasza muzyczka
  • wracamy do naszej oryginalnej sekwencji i na “nested sequence” nakładamy efekt “studio reverb”
  • w edycji efektu klikamy “custom setup: edit” i wybieramy preset “Great Hall”
  • dodajemy crossfade między oryginalnym klipem, a “nested sequence”
  • ewentualnie regulujemy głośność “nested sequence”

Voilá 🙂

Podobne artykuły…

Jak nagrywałem video w domu?

Jak nagrywałem video w domu?

Zaplecze moich produkcji Youtubowych. Tym razem pokazuje “kuchnię” tego co dzieje się w moim domowym studio. Nagranie zrealizowane za pomocą GoPro, więc jakość pozostawia wiele do życzenia 😉

Jaki mikrofon użyć do…

Jaki mikrofon użyć do…

Dwa tygodnie temu opowiadałem o sprzęcie do podcastowania. W dzisiejszym wpisie chcę pokazać ci jak różne mikrofony spisują się w różnych zastosowaniach oraz w jaki sposób te mikrofony montować by osiągnąć najlepszy efekt.

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Jak szybko poprawić dźwięk we vlogu lub podcaście?

Czas to pieniądz, a ostatnimi czasy chcemy robić tak wiele rzeczy, że czas nam się mocno kurczy. Sytuacja ta powoduje, że wiele nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na dopieszczaniu poszczególnych elementów naszych produkcji video lub podcastów. Są jednak sposoby na szybką poprawę dźwięku.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciekawostki i nowości

Dołącz do mojej grupy podcasterów. Wpisz swój email, odbierz dokument o 5 ciekawostkach związanych z podcastingiem i otrzymuj co piątek najświeższe informacje i ciekawostki odnośnie produkcji audio i video.

Zgoda na przetwarzanie danych

Zapis się udał. Do usłyszenia! :)